آرشیو ‘اعتیاد مواد مخدر’

کشورهای دنیا چگونه درد اعتیاد را درمان میکنند؟

تاریخ: 25th ژانویه 2018

1005-AA-200هر کشوری با هر تاریخ و پیشینه ای، ممکن است یک جایی در پیچ های سرنوشت خود با فقر و اعتیاد رو به رو شود. فقر شاید معضلی درون کشوری باشد که می توان با کمی برنامه ریزی و کمک های بین المللی از میزان آن کاست یا شکل آن را تغییر داد، اما در بحث اعتیاد، هیچ کشوری تنها نیست. هر دولتی در جهان که با این مشکل مواجه شده، راه های مختلفی مانند برنامه های گسترده بازپروری معتادها، اختلال در تولید مواد مخدر یا حمایت از اقشار آسیب پذیر را در برابر این معضل امتحان کرده است.

این راه حل ها گاهی مثبت بوده اند و گاهی در کمال بی فایدگی حکم کاشت گندم روی تخته سنگ را داشته اند. در حال حاضر، آمریکا رکورد بیشترین تلاش برای ریشه کن کردن اعتیاد در جامعه را دارد؛ اما تاکنون تغییر مثبتی در این مسیر مشاهده نشده است. در حالی که ممکن است هر کشوری با اجرای برنامه ای خاص به مقصودش در این زمینه رسیده باشد. تنها با نگاهی کوتاه به برنامه کشورهای مختلف، می توان پازل این مبارزه همیشگی را تکمیل کرد و به راه حلی موثر رسید.

(ادامه مطلب)

قوانین مواد مخدر در کشورهای جهان

تاریخ: 24th ژانویه 2018

اعتیاد و گرایش بخشی از جامعه به استفاده از مواد مخدر، مشکلی است که گریبان کشورهای مختلف دنیاست و از پیشرفته ترین تا فقیرترین کشورهای جهان با این مسئله بغرنج دست و پنجه نرم می کنند.

در این میان کشورها سعی کرده اند با وضع قوانین و تغییر رویکردها در قبال مواد مخدر، تا حدودی این مشکل را به کنترل خود درآورند. در این مسیر برخی راهکارهای سخت گیرانه را دنبال کرده و بعضی دیگر نیز با قوانین به مراتب بازتر با این مسئله برخورد کرده اند. در ادامه راهکار چند کشور در قبال مسئله مواد مخدر به طور خلاصه بررسی شده است.

(ادامه مطلب)

در جستجوی صداقت

تاریخ: 1st دسامبر 2017

 سایت اعتیادبا آن که «صداقت داشتن» کار ساده ای نیست، اما اجر بزرگی دارد   "کتاب پایه NA- فصل ششم"

«من فکر می‌کردم که بهبودی فقط پرهیز از مصرف مواد مخدر است ولی حقیقت این است که من باید تغییراتی در تمامی زمینه های جسمی، روحی، روانی، احساسی و معنوی زندگی ام به وجود بیاورم.»

وقتی که پرسیده می شود اصل روحانی موجود در قدم اول چیست، بعضی ها پاسخ می دهند "پذیرش"، عده ای دیگر می گویند "تسلیم" ولی برای من صداقت مهمترین است. بعد از سال ها غوطه‌ور بودن در انکار، اقرار صادقانه به عجز خود در برابر اعتیاد و اعتراف به غیر قابل اداره شدن زندگی‌ام، بی نهایت به رهایی من کمک کرد. برای درک بهتر اصول ، می توان بین آن چه وجود دارد و آن چه وجود ندارد تفاوت قائل شد. درست مانند آن مجسمه سازی که چیزی را که درون حصار سنگ مرمر وجود دارد میبیند و با کنار گذاشتن و حذف تمام چیزهای زاید اطراف آن ، مجسمه سازی می‌کند.

(ادامه مطلب)

داستان تلخ کوچکترین عضو کمپ ترک اعتیاد زنان

تاریخ: 21st اکتبر 2017

اینجا «زندان شیشه‌ای زنان است» شاید این تیتر بتواند دردناکی اعتیاد در میان زنان را نشان دهد. مسئله‌ای که نیازمند توجه بیشتر مسئولان است.

سه کیلومتری پایتخت، در منطقه ای به نام «گل حصار» کمپ ترک اعتیاد ویژه بانوان قرار دارد که تنها کمپ مجاز آن منطقه است.

وارد کمپ که می شویم، تور والیبال که از عرض محوطه کمپ کشیده شده توجه ما را جلب می کند، گروهی مشغول بازی والیبال هستند و عده ای هم خیره نگاه می کنند، برخی هم در حال کشیدن سیگار و خوردن چای و حرف های روز مره اند که در میان هر واژه ده ها آرزو و هزار افسوس نهفته است.

(ادامه مطلب)

از سردسته تبهکاران تا گرداننده جلسات

تاریخ: 30th آگوست 2017

به عنوان یک تبهکار آفریقایی آمریکایی، او هیچوقت فکر نمی کرد که آینده ای داشته باشد. اما NA به وعده خود وفا کرد و حالا هشت سال است که او پاک است با زندگی که همیشه می خواسته.

من در جنوب لوس آنجلس بزرگ شدم. بعنوان یک کودک دچار آسم شدید بودم. بطوریکه هر هفته برای کنترل بیماریم نیاز به تزریق دارو داشتم. از زمانی که بخاطر درد بیماری آسم نمی توانستم بدوم و بازی کنم، من نسبت به بقیه بچه ها احساس تفاوت می کردم. اوایل- دعوا کردن تنها راه حلی بود که به من کمک می کرد با این احساس تفاوت کنار بیایم.

در دبیرستان، حال مزاجی من بهتر شد. اما رفتار خشونت بار من شدت گرفت. جایی که من در آن بزرگ شدم، مرز بین خیابانی بود که دو گروه تبهکار قرار داشتند. من از آنها می ترسیدم، اما می خواستم که آنها از من خوششان بیاید. یک روز من در زمین ورزشی، مقداری مواد پیدا کردم و از اینکه بخواهم آنرا مصرف کنم به شدت ترسیده بودم، بنابر این آنرا به یک نفر که از خودم بزرگتر بود و عضو یکی از آن گروههای تبهکاری بود تحویل دادم. از آن به بعد من اجازه پیدا کردم که با آنها قاطی شوم. من راه رفتن، صحبت کردن و رفتار آنها را یاد گرفتم. وقتی که من اولین بار با آنها مواد مصرف کردم، واقعاً احساس کردم که یکی از آنها هستم. به زودی مصرف علف، جزء کارهای روزمره من شد. یک شب به خیال مصرف علف، ماده ای توهم زا مصرف کردم. من شروع به امتحان انواع دیگر مواد مخدر کردم.

(ادامه مطلب)

واکسنی برای اعتیاد

تاریخ: 29th آگوست 2017

اگر پای صحبت کسانی که در دام اعتیاد افتاده‌اند بنشینید تقریبا همه‌شان یک کلام مشترک دارند و آن این است که «هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم به چنین دردی مبتلا و معتاد شوم»، اما در واقع خطر اعتیاد پشت دروازه زندگی همه آدم‌ها می‌تواند کمین کرده باشد و با یک اشتباه، دزدکی وارد خانه شود و همه آن چیزی را که در طول روزها و ماه‌ها و سال‌ها ساخته‌اند، خراب کند.

 اما چه بايد كرد تا اين بلاي خانمانسور همانجا پشت دروازه‌هاي زندگي ما بماند و راهي به داخل پيدا نكند؟ چه مي‌شود كه بعضي از آدم‌ها در بدترين محيط‌ها هم قرار دارند اما دچار اعتياد نمي‌شوند و بعضي ديگر در بهترين شرايط زندگي اسير اين دام مي‌شوند؟

(ادامه مطلب)

پایانی بر اعتیاد زیر 18 ساله‌ها

تاریخ: 13th آگوست 2017

تا یک دهه پیش آنها، نامرئی بودند؛ سایه بودند؛ رها شده بودند؛ نه آمار داشتند؛ نه حتی وجودشان تائید می‌شد؛ نه کسی برای نجات‌شان آستین بالا می‌زد؛ اما از قدیم گفته‌اند پذیرش، شرط اول تغییر است. مصداق این اصل، پذیرش آسیب کاهش سن اعتیاد در کشور و وجود نوجوانان معتاد از سوی متولیان درمان اعتیاد است که حالا باعث شده ساز و کاری جدید برای درمان زیر 18 ساله‌ها طراحی کنند.

آمارهای رسمی گواهی می‌دهند که سن شروع اعتیاد در کشور به 14ـ 15 سال رسیده است، اما برخی منابع غیررسمی نیز این رقم را تا 12 سال کاهش داده‌اند؛ این چند سال تفاوت میان آمارهای رسمی و غیررسمی، چه درست باشد و چه غلط، می‌شود آن را نادیده گرفت و سرجمع به این نتیجه رسید که اعتیاد در کشورمان به نوجوان‌ها رسیده است.

نوجوان‌های معتاد در مجموع به دو گروه تقسیم می‌شوند؛ اول، دانش‌آموزان معتاد که خماری و نشئگی‌شان را پشت میز و نیمکت می‌گذرانند، اما هنوز ترک تحصیل نکرده‌اند و دوم نوجوان‌های بدسرپرست یا بی‌سرپرست معتاد که یا بی‌سوادند یا سال‌هاست درس و مشق را کنار گذاشته‌اند و خیابان شده است، مدرسه‌شان. به دلیل همین تفاوت‌هاست که ساز و کار درمان این دو گروه در برنامه جدیدی که سازمان بهزیستی، وزارت بهداشت، وزارت آموزش و پرورش و ستاد مبارزه با مواد مخدر تهیه کرده‌اند با یکدیگر فرق می‌کند.

(ادامه مطلب)

قدم یازده

تاریخ: 11th جولای 2017

شگفت‌انگیز است، نه؟ من فکر می‌کنم وقتی ما با معتادان گمنام آشنا می‌شویم، دوازده قدم برنامه NA، گاهی حتی بدون این که خودمان بفهمیم، وارد زندگی‌مان می‌شود.

خب، برای خود من در مورد قدم یازدهم همین اتفاق افتاد. در ضمن بگویم که قدم یازدهم یکی از قدم‌های محبوب من است. به گذشته که نگاه می‌کنم، می‌بینم خداوند مدت‌ها قبل از این که خودم بفهمم داشت کارش را در زندگی من می‌کرد، و این از اتفاقی که می‌خواهم با شما در میان بگذارم کاملاً پیداست.

این ابتدایی‌ترین شکل مراقبه برای من بود؛ کاری که حالا، پس از گذشت سال‌ها هنوز هم انجام می‌دهم. منظورم گوش دادن است؛ چنان که در کتاب پایۀ ما (معتادان گمنام) در مورد قدم یازدهم آمده: «در نظر بعضی، دعا به معنای درخواست کمک از خداوند؛ و مراقبه به معناي گوش سپردن برای دریافت پاسخ از اوست.»     

(ادامه مطلب)

مواد مخدر و داستان آن در جهان

تاریخ: 10th جولای 2017

داستان مواد مخدر در کشورهای مختلف جهان چگونه است؟

چشمان خود را ببندید و یک معتاد به کراک را تصور کنید. چه می‌بینید؟ یک مرد ثروتمند که کتی با برندی مشهور پوشیده و کراوات بسته؟ یا مرد فقیری با شلوار جین شل و وارفته؟

پرده اول؛ چه جوامعی مستعد بروز اعتیاد هستند؟  

تحقیقات نشان داده است یکی از عوامل روی آوردن افراد به مواد مخدر، ساختار اجتماعی نابرابر است. اختلاف طبقاتی در هر جامعه به بی‌اعتمادی افراد جامعه نسبت به شرایط اقتصادی موجود منتهی می‌شود و همین بی‌اعتمادی، در گرایش به اعتیاد تاثیر زیادی دارد.

(ادامه مطلب)

ناآگاهی والدین به‌آتش اعتیاد می‌دمد

تاریخ: 2nd می 2017

295-cry-eye-20055 درصد والدین پس از پنج سال از اعتیاد فرزندان خود باخبر می‌شوند؛ زمانی که دیگر کار از کار گذشته است.

این حکایت تلخی است که به آتش اعتیاد در خانواده‌های ایرانی دامن می‌زند. در این میان به نظر می‌رسد چاره رفع این مشکل ایجاد مراکز مشاوره تخصصی و اطلاع‌رسانی به خانواده‌ها و تلاش برای افزایش آگاهی آنهاست؛ زیرا تا وقتی والدین اعتیاد فرزند خود را انکار کرده و ندانند آنها مواد مخدر را از چه طریق تهیه و مصرف می‌کنند یا مصرف مواد مخدر چه نشانه‌هایی دارد و چه تاثیری روی جسم و روان افراد می‌گذارد، نمی‌توانند بموقع عمل کرده و مانع گرفتار شدن فرزندانشان در دام اعتیاد شوند.

چنانچه خانواده و جامعه به وظایف خود در برابر نیازهای روحی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی نوجوانان و جوانان بدرستی عمل نکنند زمینه ای مناسب برای آسیب هایی مانند اعتیاد فراهم می شود؛ بنابراین قبل از هر اقدامی والدین باید با توجه به نیازهای روحی و روانی نوجوانان، مهارت های لازم مانند توانایی نه گفتن را به آنها بیاموزند.

(ادامه مطلب)