آرشیو ‘اعتیاد مواد مخدر’

رشد معتادی نوجوان، هم‌گامِ انجمنی نوپا

تاریخ: 16th آوریل 2018

این زن جوان هنگامی NA را پیدا کرد که فقط پانزده سال داشت. از همان اولین جلسه، فهمید NA همان جایی است که او باید باشد. اکنون که بیش از بیست سال از آن زمان می‌گذرد، او از نوجوانی ناسازگار و ولنگار، به یکی از اعضای شکرگزار برنامه مبدل شده است.

هر معتادی می‌تواند در NA بهبود یابد… حتی دخترک پانزده‌ساله‌ای اهل جزیره‌ای در جنوب فلوریدا، که آموخت ناگزیر است با سی‌ساله‌ها بگردد و قهوه بخورد، چون فهمیده بود بهبودی‌اش در گرو بودن در کنار آن‌هاست ـ حتی وقتی که بعضی از این آدم‌ها به او چشم بد داشتند، از بابت این که در این سن و سال کم پاک شده دستش می‌انداختند، یا مثلاً می‌گفتند چه‌قدر خوش‌شانس بوده که مجبور نشده طعم رنج واقعی را بچشد؛ آن هم درست هنگامی که دخترک ما در سکوت از یادآوری خاطرات گذشته عذاب می‌کشید: سوءاستفاده‌های جنسی، بیش‌مصرفی‌ها، هرزگی‌ها، بازداشت‌ها، خشونت، بی‌کسی، احساس گناه، سوءظن‌های بیمارگونه. آن‌چه دخترک خیلی دلش می‌خواست بگوید، این بود که هر چند او به چشم بقیه متفاوت می‌نماید (یعنی کم‌سن‌وسال است)، اما دردهایی که کشیده همان‌قدر برای او ویران‌گر بوده که عذاب‌های فلان عملیِ کارتن‌خواب، یا هر کس دیگر.     

(ادامه مطلب)

تداوم بهبودی در ترک اعتیاد، با معجزه NA

تاریخ: 17th مارس 2018

242-NA-help-200«خداوندا؛ آرامشی عطا فرما تا بپذیرم آنچه را که نمی‌توانم تغییر­­دهم، شهامتی که تغییردهم آنچه را که می‌توانم و دانشی که تفاوت آن دو را بدانم.» این دعای معتـادان گمنام است، دعایی که همراه با طی کردن قدم‌های ۱۲گانه بسیاری از گرفتاران به مـواد مخـدر را از مصرف دارو و مواد بی‌نیاز می کند­. 

نمی‌دانم خوشی بیش از حد یا ناراحتی و مشکلاتی که داشتم بود که به اعتیاد کشیده شدم یا مسائل دیگر. اما فکر می‌کنم اگر کسی بگوید یکی از این‌ها عامل اعتیـاد است دروغ گفته. من این‌ها را درهم ادغام می‌کنم… من هم دو سه مشکل برایم پیش آمده بود، از جمله از دست دادن تنها فرزند پسرم و از دست دادن پـدر و مـادرم در یک تصادف رانندگی.

از طرفی رفقای نافـرم دورم بودند، من زمینه شروع اعتیـاد را داشتم، غرور داشتم با خودم گفتم هفته‌ای یک‌بار این کار را انجام می‌دهم اما کم کم زیاد شد، یک وقت به خودم آمدم دیدم هر روز دارم این کار را انجام می‌دهم. طوری شد که اگر یک روز مواد مصرف نمی‌کردم انگار کمبودی داشتم. یک‌باره دیدم انگ اعتیاد ناخواسته به من چسبانده شده، گفتم پس بهتر است کسی مرا نبیند مثل کبکی که سرش را زیر برف فرو کند­.

(ادامه مطلب)

نشاط کاذب با مصرف روانگردان‌ها

تاریخ: 17th مارس 2018

1059-TV-200 مواد مخدر به علت تاثیر خاصی که روی قسمت‌های ویژه‌ای از مغز می‌گذارد، موجب آرامش و نشاط می‌شود. از این رو افراد به سمت آن گرایش دارند. البته مواد مخدر در قدیم به صورت کاملا طبیعی و نتیجه گیاهی مانند خشخاش بود که خاصیت طبی داشت، اما طی دهه‌های اخیر مواد تازه‌ای در آزمایشگاه‌ها ساخته شد که کمی تاثیراتشان با مواد مخدر اولیه متفاوت است.

به‌طور کلی تاثیر عمده مواد مخدر و محرک این است که حالت خوشی، سرخوشی و استراحت ایجاد می‌کنند. از سوی دیگر، در کنار خوشی حالت وابستگی هم به وجود می‌آید، یعنی تغییراتی در مغز رخ می‌دهد که باعث می‌شود تاثیر این مواد به تدریج کم شود. به همین دلیل معتادان ناچارند مقدار بیشتری از این مواد را مصرف کنند و این مساله موجب ضرر روانی، اقتصادی، اجتماعی و… می‌شود.

به عبارت دیگر مقدار بیشتر مواد تاثیرات سوئی روی مغز دارد و به سلامتی صدمه می‌زند. از سوی دیگر، افراد برای جبران هزینه مواد روانگردان مجبورند دست به کارهای ضد اجتماعی مانند قاچاق، دزدی و… بزنند تا بتوانند به اعتیاد خودشان پاسخ دهند. اخیرا انواع روانگردان‌ها بیشتر شده و راه‌های ورود آنها از سمت شرق، غرب، شمال و جنوب وجود دارد. از این رو در حال حاضر تفاهم اهل نظر بر این است که در کنار مقابله با مصرف این مواد پیشگیری از مصرف اولیه موثرترین راه است، اما اگر فردی به مصرف روانگردان‌ها روی آورد باید اقدامات درمانی صورت گیرد و این اقدامات درمانی در بیشتر موارد به شکل تقلیل خطر است، یعنی نمی‌توان فرد را به صورت کلی از مصرف روانگردان‌ها منصرف کرد، بلکه باید به او کمک کرد که این مواد را در حد قابل قبولی مصرف کند.

(ادامه مطلب)

کشورهای دنیا چگونه درد اعتیاد را درمان میکنند؟

تاریخ: 25th ژانویه 2018

1005-AA-200هر کشوری با هر تاریخ و پیشینه ای، ممکن است یک جایی در پیچ های سرنوشت خود با فقر و اعتیاد رو به رو شود. فقر شاید معضلی درون کشوری باشد که می توان با کمی برنامه ریزی و کمک های بین المللی از میزان آن کاست یا شکل آن را تغییر داد، اما در بحث اعتیاد، هیچ کشوری تنها نیست. هر دولتی در جهان که با این مشکل مواجه شده، راه های مختلفی مانند برنامه های گسترده بازپروری معتادها، اختلال در تولید مواد مخدر یا حمایت از اقشار آسیب پذیر را در برابر این معضل امتحان کرده است.

این راه حل ها گاهی مثبت بوده اند و گاهی در کمال بی فایدگی حکم کاشت گندم روی تخته سنگ را داشته اند. در حال حاضر، آمریکا رکورد بیشترین تلاش برای ریشه کن کردن اعتیاد در جامعه را دارد؛ اما تاکنون تغییر مثبتی در این مسیر مشاهده نشده است. در حالی که ممکن است هر کشوری با اجرای برنامه ای خاص به مقصودش در این زمینه رسیده باشد. تنها با نگاهی کوتاه به برنامه کشورهای مختلف، می توان پازل این مبارزه همیشگی را تکمیل کرد و به راه حلی موثر رسید.

(ادامه مطلب)

قوانین مواد مخدر در کشورهای جهان

تاریخ: 24th ژانویه 2018

اعتیاد و گرایش بخشی از جامعه به استفاده از مواد مخدر، مشکلی است که گریبان کشورهای مختلف دنیاست و از پیشرفته ترین تا فقیرترین کشورهای جهان با این مسئله بغرنج دست و پنجه نرم می کنند.

در این میان کشورها سعی کرده اند با وضع قوانین و تغییر رویکردها در قبال مواد مخدر، تا حدودی این مشکل را به کنترل خود درآورند. در این مسیر برخی راهکارهای سخت گیرانه را دنبال کرده و بعضی دیگر نیز با قوانین به مراتب بازتر با این مسئله برخورد کرده اند. در ادامه راهکار چند کشور در قبال مسئله مواد مخدر به طور خلاصه بررسی شده است.

(ادامه مطلب)

در جستجوی صداقت

تاریخ: 1st دسامبر 2017

 سایت اعتیادبا آن که «صداقت داشتن» کار ساده ای نیست، اما اجر بزرگی دارد   "کتاب پایه NA- فصل ششم"

«من فکر می‌کردم که بهبودی فقط پرهیز از مصرف مواد مخدر است ولی حقیقت این است که من باید تغییراتی در تمامی زمینه های جسمی، روحی، روانی، احساسی و معنوی زندگی ام به وجود بیاورم.»

وقتی که پرسیده می شود اصل روحانی موجود در قدم اول چیست، بعضی ها پاسخ می دهند "پذیرش"، عده ای دیگر می گویند "تسلیم" ولی برای من صداقت مهمترین است. بعد از سال ها غوطه‌ور بودن در انکار، اقرار صادقانه به عجز خود در برابر اعتیاد و اعتراف به غیر قابل اداره شدن زندگی‌ام، بی نهایت به رهایی من کمک کرد. برای درک بهتر اصول ، می توان بین آن چه وجود دارد و آن چه وجود ندارد تفاوت قائل شد. درست مانند آن مجسمه سازی که چیزی را که درون حصار سنگ مرمر وجود دارد میبیند و با کنار گذاشتن و حذف تمام چیزهای زاید اطراف آن ، مجسمه سازی می‌کند.

(ادامه مطلب)

داستان تلخ کوچکترین عضو کمپ ترک اعتیاد زنان

تاریخ: 21st اکتبر 2017

اینجا «زندان شیشه‌ای زنان است» شاید این تیتر بتواند دردناکی اعتیاد در میان زنان را نشان دهد. مسئله‌ای که نیازمند توجه بیشتر مسئولان است.

سه کیلومتری پایتخت، در منطقه ای به نام «گل حصار» کمپ ترک اعتیاد ویژه بانوان قرار دارد که تنها کمپ مجاز آن منطقه است.

وارد کمپ که می شویم، تور والیبال که از عرض محوطه کمپ کشیده شده توجه ما را جلب می کند، گروهی مشغول بازی والیبال هستند و عده ای هم خیره نگاه می کنند، برخی هم در حال کشیدن سیگار و خوردن چای و حرف های روز مره اند که در میان هر واژه ده ها آرزو و هزار افسوس نهفته است.

(ادامه مطلب)

از سردسته تبهکاران تا گرداننده جلسات

تاریخ: 30th آگوست 2017

به عنوان یک تبهکار آفریقایی آمریکایی، او هیچوقت فکر نمی کرد که آینده ای داشته باشد. اما NA به وعده خود وفا کرد و حالا هشت سال است که او پاک است با زندگی که همیشه می خواسته.

من در جنوب لوس آنجلس بزرگ شدم. بعنوان یک کودک دچار آسم شدید بودم. بطوریکه هر هفته برای کنترل بیماریم نیاز به تزریق دارو داشتم. از زمانی که بخاطر درد بیماری آسم نمی توانستم بدوم و بازی کنم، من نسبت به بقیه بچه ها احساس تفاوت می کردم. اوایل- دعوا کردن تنها راه حلی بود که به من کمک می کرد با این احساس تفاوت کنار بیایم.

در دبیرستان، حال مزاجی من بهتر شد. اما رفتار خشونت بار من شدت گرفت. جایی که من در آن بزرگ شدم، مرز بین خیابانی بود که دو گروه تبهکار قرار داشتند. من از آنها می ترسیدم، اما می خواستم که آنها از من خوششان بیاید. یک روز من در زمین ورزشی، مقداری مواد پیدا کردم و از اینکه بخواهم آنرا مصرف کنم به شدت ترسیده بودم، بنابر این آنرا به یک نفر که از خودم بزرگتر بود و عضو یکی از آن گروههای تبهکاری بود تحویل دادم. از آن به بعد من اجازه پیدا کردم که با آنها قاطی شوم. من راه رفتن، صحبت کردن و رفتار آنها را یاد گرفتم. وقتی که من اولین بار با آنها مواد مصرف کردم، واقعاً احساس کردم که یکی از آنها هستم. به زودی مصرف علف، جزء کارهای روزمره من شد. یک شب به خیال مصرف علف، ماده ای توهم زا مصرف کردم. من شروع به امتحان انواع دیگر مواد مخدر کردم.

(ادامه مطلب)

واکسنی برای اعتیاد

تاریخ: 29th آگوست 2017

اگر پای صحبت کسانی که در دام اعتیاد افتاده‌اند بنشینید تقریبا همه‌شان یک کلام مشترک دارند و آن این است که «هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم به چنین دردی مبتلا و معتاد شوم»، اما در واقع خطر اعتیاد پشت دروازه زندگی همه آدم‌ها می‌تواند کمین کرده باشد و با یک اشتباه، دزدکی وارد خانه شود و همه آن چیزی را که در طول روزها و ماه‌ها و سال‌ها ساخته‌اند، خراب کند.

 اما چه بايد كرد تا اين بلاي خانمانسور همانجا پشت دروازه‌هاي زندگي ما بماند و راهي به داخل پيدا نكند؟ چه مي‌شود كه بعضي از آدم‌ها در بدترين محيط‌ها هم قرار دارند اما دچار اعتياد نمي‌شوند و بعضي ديگر در بهترين شرايط زندگي اسير اين دام مي‌شوند؟

(ادامه مطلب)

انجمن معتادان گمنام ایران

تاریخ: 16th آگوست 2017

 84-NA-Touching-Hands-200از نظر NA معتاد كسی است كه زندگی می‌كند برای مصرف و مصرف می‌كند برای زندگی

«من افشین هستم یك معتاد، یك ساله كه پاكم.» صدا زیر درختان كهنسال پارك و در سایه روشن برگ های سبز و پرطراوت آن افتاد و بعد ساكت شد. تمام آنهایی كه اطراف این پسر ۲۵ساله بلندقد و شیك پوش نشسته اند لبخندی بر لب دارند و در نگاهشان هیچ نشانی از حسادت و حسرت نیست. امروز جشن تولد است. تولد یك سالگی افشین ۲۵ساله. تنها جایی كه می توان چنین جشن تولدی را برگزار كرد میان اعضای گروه «معتادان گمنام» است.

(ادامه مطلب)