آرشیو ‘روانشناسی اعتیاد’

نگاه روانشناختی به پدیده اعتیاد

تاریخ: 18th ژانویه 2018

93-NA-dreamstime-200x150اکثریت معتادان دچار نوعی مشکل شخصیتی هستند و بخش قابل توجهی از معتادان را مبتلایان به نابسامانی شخصیتی ضداجتماعی تشکیل می‌دهند.

اعتیاد امروز برای اشاره به رفتارهای گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای نمونه اعتیاد به اینترنت، اعتیاد به تلویزیون، اعتیاد به خشونت و اعتیاد به مواد. سازمان بهداشت جهانی برای اینکه تعریف علمی از اعتیاد به مواد (که عمده ترین و مهمترین کاربرد این واژه را تشکیل می دهد) به دست دهد، توصیه می کند اصطلاح وابستگی دارویی به کار رود. دارو به هر ماده یی اطلاق می شود که چون وارد بدن شود یک یا چند کارکرد آن را تغییر دهد.

به گزارش سایت اعتیاد، بر حسب این دیدگاه، اکثر فرآورده های گیاهی، حیوانی و صناعی دارو شناخته می شوند. اما همه داروها اعتیادآور نیستند. وابستگیدارویی بر حسب تعریف مشخص می شود؛ وابستگی جسمی، وابستگی روانی، و پدیده تحمل. انسان در اثر مصرف برخی مواد از نظر جسمی و روانی به آن وابسته می شود به نحوی که در اثر دستیابی به آن ماده و مصرف آن احساس آرامش و لذت (نشئه) می کند. در حالی که با نرسیدن آن ماده دچار احساس ناراحتی روانی و رنج جسمی (خماری) می شود. مواد مخدر مهمترین گروه مواد اعتیادآور را تشکیل می دهند. الکل و دخانیات نیز بخش دیگری از مواد اعتیادآور هستند. 

(ادامه مطلب)

چیستی وابستگی به مواد مخدر

تاریخ: 19th اکتبر 2017

یکی از پیش زمینه های اصلی بیماری اعتیاد حالت خاصی است به نام هم وابستگی co-dependency   که قبل از اعتیاد در وجود شخص شکل گرفته بوده است و با علائمی چون اشتغال ذهنی حاد و وابستگی شدید به یک فرد یا گروه به یک عمل رفتار یا ایده و یا ماده اعم از مواد مخدر و یا غیر مخدر قابل تشخیص و رویت است.

این وابستگی عاطفی، اجتماعی و گاه جسمی است فرد هم وابسته مرتباً سعی میکند با وابستگی ناسالم و چسبندگی مفرط به غیر خود احساس ارزش، تعلق و رضایت مندی را در خود بوجود آورد. کسانی که از هم وابستگی رنج میبرند به مرور گرفتار شیوه خاصی از زندگی میشوند که در آن وابستگی به چیزی از خارج از وجود خودشان تعیین کننده هویت و تاییدیه موجودیت شان است از جمله ویژگی های مشترک اکثریت معتادان عدم رشد و بلوغ عاطفی و پیش زمینه بیماری اعتیاد خود گم شدگی یا بیماری وابستگی میباشد که این اختلال موجب احساس ترس جهانی و عدم امنیت روانی میگردد. گرچه فرد معتاد سی ساله است ولی از نظر کارکردهای عاطفی همانند نوجوانی ده ساله بنظر میرسد زیرا اکثریت معتادین قبل از اینکه کودکی را تجربه نمایند مجبور شده اند یک بزرگسال باشند جرا که جامعه و خانواده فرصت رشد عاطفی را به او نداده اند و او نیز در قلعه ناپختگی عاطفی خودش را محصور کرده و نسبت به دنیای بیرون از خود وناشناخته ها احساس ترس و عدم امنیت میکند.

طبیعتاً برای رهایی از این حصار رنج آور و رویارویی با واقعیت های دنیای پیرامون خود شخص نیاز به نیروی کمکی برای ابراز وجود و تعامل با محیط خودش دارد و نهایتاً برای تعادل و ادمه بقا مجبور است به چیز دیگری متکی باشد. 

(ادامه مطلب)

عضو معتاد خانواده را طرد نکنید

تاریخ: 11th آگوست 2017

خانواده نباید فرد معتاد را طرد کند. خانواده نباید از بیمار خشمگین شود. اعتیاد تنها یک بیماری است و فقط با در نظر گرفتن و به باور رسیدن اینکه معتاد بیمار است می توان به نتایج خوبی در معالجه بیمار رسید.

 دکتر پروانه محمدخانی متخصص روانشناسی بالینی، درباره رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر و نگاه جامعه به فرد معتاد گفت: اعتیاد یک بیماری مثل سایر بیماری‌ها است و باید بهداشت روانی جامعه در خصوص آن بالا برده شود اینکه ما بگذاریم بیماری ایجاد شود و بعد به فکر درمان باشیم علاج واقعه بعد از وقوع است. وی ادامه داد: من معتقدم جامعه‌ یا خانواده‌ای که بیمار است فرد بیمار تولید می‌کند که این بیماری گاهی اعتیاد گاهی افسردگی و گاهی اضطراب و.. است.

او ادامه داد: آگاهی‌بخشی‌ها در جامعه بسیار کم است حتی گاهی طرح‌هایی که مطالعات خوبی روی آن صورت نگرفته در جامعه اجرایی می‌شود که بازخوردهای منفی دارند و منجر به شکست می شوند، لذا باید طرح داشته باشیم و اعضای آن را پایلوت کنیم؛ اثربخشی طرح را قبل و بعد از اجرای طرح باید ارزیابی کنیم چنانچه دیدیم تفاوتی ایجاد شد، طرح را همگانی و همه‌گیر نماییم.

(ادامه مطلب)

مصرف الکل خلاقیت را سرکوب می‌کند

تاریخ: 27th آگوست 2016

1061-psy-mind-lights-200بیژن جهانگیری استاد دانشگاه، با اشاره به خصوصیات افراد خلاق ، اظهار داشت: خلاقیت می‌تواند در وجوه علمی، هنری و ادبی بروز کند، همچنین افراد خلاق معمولاً در یک زمینه فعال هستند اما فردی مانند لئوناردو داوینچی همزمان نقاش، معمار، مجسمه‌ساز، مهندس و هوانورد نیز بوده است.

«خلاقیت محصول عرق ریختن است و بزرگانی مانند الکساندر فلیمینگ، استفان هاوکینگ، ارنست همینگوی از افراد خلاق هستند.» عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: فردوسی، حکیم عمربن ابراهیم خیام نیشابوری، حافظ، سعدی و جلال‌الدین محمد مولوی نمونه‌هایی از افراد خلاق در ایران بوده‌اند. در واقع خلاقیت، توانایی هر نوع تولید نوین لازم و مفید است.

گاهی خلاق‌ها همه کارهای خود را به تنهایی انجام نمی‌دهند. مشخصه بارز خلاقیت، تازگی، مفید و قابل تقلید بودن آن است.

(ادامه مطلب)

نقش مشاوره در پیشگیری از اعتیاد جوانان

تاریخ: 23rd جولای 2016

1054-PSY-200توصیه‌های کارشناسان در مورد چگونگی برخورد با نوجوانان و جوانان معتاد

وقتی داخل کیف دخترش بسته کوچک سفیدرنگی را پیداکرد، مبهوت ماند. رفتارهای چندوقت او به نظرش مشکوک می‌آمد و حالا با یافتن این بسته کوچک که نشان از فاجعه‌ای داشت، در برابر آنچه که دیده بود، نمی‌دانست چه کار بایدمی کرد،

به سراغ چه کسی باید می‌رفت و چگونه می‌توانست موضوع را با دخترش درمیان بگذارد؟ می‌دانست که او درکلاس درس با دانش‌آموزی صمیمی شده است که خانواده از هم پاشیده‌ای دارد و مادرش معتاد است. به سراغ مدیر مدرسه دخترش رفت، اما او عنوان کردکه نمی‌تواند بدون دخالت پلیس و دستگاه قضایی، این دانش آموز را که ظاهراً تبدیل به مروج مصرف و فروشنده موادمخدر شده بود، از مدرسه اخراج کند.

فکر کرد که باید دخترش را به مدرسه دیگری منتقل کند، اما تکلیف دیگر دانش‌آموزان آن مدرسه چه می‌شد؟ تصمیم گرفت به سراغ مددکاران اجتماعی برود و مشکل فرزندش را به آنان اطلاع دهد، تا شاید او را از خطری که تهدیدش می‌کند، نجات دهند. از اینرو دست به کار شد و با رفتن به یکی از مراکز مشاوره پلیس که در نزدیک خانه اش بود، توانست فرزندش را از مضرات دوستی‌ با افراد ناباب واستفاده از موادمخدر آشنا کند. این مادر روزهای سختی را برای رهایی فرزندش از بلایی که می‌توانست آینده‌اش را خراب کند، گذراند، اما آیا مادران دیگر نیز می‌توانند نوجوانان خود را از خطر سقوط به گرداب اعتیاد، نجات دهند؟ ‏

 

(ادامه مطلب)

معرفی شیشه یا مت آمفتامین

تاریخ: 1st ژوئن 2016

1044-PSY-Meth-200مت آمفتامین که بیشتر با نام شیشه شناخته می شود، یک ماده روان گردان قوی است. این ماده محرک سیستم عصبی می باشد و با تاثیر مستقیمی که بر مکانیسم های مغزی دارد موجب برانگیختن احساس های شادی و هیجان می شود. شیشه همچنین باعث ایجاد اختلال در خواب و اشتها شده و نیز موجب افزایش تشنگی می شود و فرد را مجبور به مصرف مقادیر زیادی آب می کند.

این ماده از آمفتامین به دست می آید (با فرمول N13C9H) ولی اثر آن بیشتر از آمفتامین است. این ماده به صورت پودری سفید رنگ (شبیه به کریستال های شیشه) بدون بو و با طعم تلخ می باشد که به راحتی در نوشابه های الکلی و غیر الکلی حل می شود.

مت آمفتامین کاربرد درمانی محدودی دارد و در برخی موارد برای اختلال کم توجهی – بیش فعالی، برای درمان نارکولپسی (حملات خواب) و گاهی هم برای درمان چاقی های مقاوم به درمان استفاده می شود.

این ماده در سال ۱۸۹۳ در ژاپن ساخته شد. در زمان جنگ جهانی دوم توسط سربازان ژاپنی، آمریکایی و آلمانی برای برطرف کردن خستگی و افزایش انرژی استفاده می شد. بعد از جنگ داروی باقی مانده وارد ژاپن شد و یک اپیدمی از مصرف مت آمفتامین (شیشه) رخ داد و باعث شد که مصرف آن ممنوع گردد.

(ادامه مطلب)

اعتیاد به مواد مخدر از منظر روان شناسی

تاریخ: 27th آوریل 2016

1036-PSY-200چگونه از چشم انداز روان شناختی مسئله‌ی سوءمصرف مواد در بین جوانان تبیین و تحلیل می شود؟

پیش از آن که وارد این مبحث شویم، لازم است قید شود که فرهنگ در این مسئله نقش عمده ای ایفا می کند. هر قدر مصرف یک ماده از جهت آیینی و اجتماعی در یک فرهنگ جایگاه قوی تری داشته باشد و با آن فرهنگ یکپارچه تر باشد، کم تر آسیب زا تعبیر می شود. مثال آن الکل در برخی جوامع غربی و حشیش در برخی قبایل نخستین است، اما وقتی مصرف مواد در تنافر با هنجار یک جامعه قرار می گیرد، برچسب غیراخلاقی، اعتیاد یا بیماری روانی می خورد.

نخست باید توجه داشت که در این مبحث سه شکل از استفاده ی مواد را باید متمایز کرد:

الف) مصرف، ب) سوءمصرف، پ) وابستگی

(ادامه مطلب)

یک سوم جمعیت بزرگسالان ایران دچار اختلالات روانی هستند

تاریخ: 27th ژانویه 2016

1006-PSY-200رئيس سازمان بهزیستی ایران گفته است که ۳۴ درصد جمعیت کشور در سنین ۱۹ تا ۶۰ سال دچار اختلالات روانی‌اند. تنگناهای اقتصادی و هم‌چنین فشارهای روانی جامعه می‌تواند از جمله دلایل این وضع باشد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا انوشیروان محسنی بندپی، رئیس سازمان بهزیستی ایران در جلسه مدیران ارشد این سازمان به آمار بالای شهروندانی که به مشکلات روانی دچار هستند اشاره کرده است. آماری که او داده، بسیار نگران‌کننده است؛ ۳۴ درصد از افراد بالغ کشور دچار مشکلات روانی هستند.

(ادامه مطلب)

عود اعتیاد؛ چرا ترک مواد مخدر دائمی نیست

تاریخ: 1st اکتبر 2015

philip seymour hoffman 304x171فیلیپ سیمورهافمن هنرپیشه سرشناس به گفته خود بیست و سه سال پاک مانده و هروئین مصرف نکرده بود؛ اما مرگ ناگهانی او به علت افراط در مصرف هروئین این سوال را مطرح کرده که چرا ترک اعتیاد معمولا ناموفق می‌ماند و فرد دوباره به مصرف ماده اعتیاد آور روی می‌آورد؟

برنده اسکار بهترین هنرپیشه مرد در سال ۲۰۰۵ ، زمانی که ۲۲ ساله بود و پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه نیویورک برای اولین بار به مرکز ترک اعتیاد مراجعه کرد. او هروئین مصرف می‌کرد و معتاد به الکل بود.

(ادامه مطلب)

حقایق شگفت‌انگیزی درباره اعتیاد

تاریخ: 15th آگوست 2015

143-NA-addiction-drawing-200هر روز عدّه زیادی از مردم، به اراده خود، اعتیادشان را ترک می‌کنند. البته این تصمیم‌گیری یک شبه اتفاق نمی‌افتد. موفقیت در ترک اعتیاد هنگامی صورت می‌گیرد که فرد تشخیص دهد که اعتیاد با یک چیز دارای ارزش برای او تداخل دارد و نیز به خود اعتماد پیدا کند که می‌تواند تغییر کند.

تغییر کردن، کاملاً طبیعی است. بدون شک، رفتار خود شما نیز در بسیاری از جنبه‌های زندگی با رفتار دوران نوجوانی‌تان متفاوت است. به همین ترتیب، از این به بعد نیز شما در طول زمان خواهید توانست بر مشکلات رفتاری خود غلبه کنید و برخی رفتارهای خاص خود رابهبود ببخشید. ما با وجودی که به تغییر یافتن اعتقاد داریم امّا بنا به دلایلی، اعتیاد را از این امر مستثنی می‌کنیم. ما معمولاً به اعتیاد به صورت پدیده‌ای که فرد را در بند یک الگوی رفتاری غیرقابل اجتناب قرار می‌دهد می‌نگریم. علم اعصاب نیز اعتیاد را به عنوان یک بیماری مغزی تقریباً ماندگار و همیشگی در نظر می‌گیرد. صرفنظر از این که چند سال پیش دوست شما آخرین جرعه مشروبش را نوشیده باشد، هنوز به عنوان یک فرد الکلی در نظر گرفته می‌شود. واژه معتاد بیانگر هویتی است که هیچگونه تغییری را نمی‌پذیرد. گویی فرض بر این است که فرد معتاد نمی‌تواند تغییر کند یا تغییر نخواهد کرد.

(ادامه مطلب)