آرشیو ‘اخبار کوتاه’

اصلی‌ترین عوامل رشد اعتیاد زنان

تاریخ: 17th آوریل 2018

بی خطر و بی‌عوارض دانستن برخی از مواد از جمله مصرف شیشه برای لاغری از جمله باورهای غلطی هستند که افراد را به سمت مصرف و اعتیاد سوق می دهند.

به گزارش ایسنا، دکتر سلمان قادری عضو انجمن مددکاران ایران با اشاره به این که بدون شک اعتیاد مساله‌ای اجتماعی است، گفت: تعیین کننده‌های اجتماعی مهمترین عوامل در رشد و بروز اعتیاد در قشر بانوان است، به طوری که ضعف و کمبود آموزش به آنها از جمله بارزترین عواملی است که زنان را در دام اعتیاد گرفتار می‌کند. موضوع پیشگیری و آگاه سازی بانوان در مدارس کشور از جمله کارهای مهمی است که باید برای مقابله با رشد اعتیاد در این قشر از جامعه مورد توجه قرار بگیرد.

(ادامه مطلب)

مشروبات الکلی سرآمد مواد اعتیادآور در آلمان

تاریخ: 17th آوریل 2018

151-AA-alcoholism-11-200x150طبق گزارش سالانه پژوهشکده مرکزی اعتیاد در آلمان، هر شهروند بالای ۱۵ سال این کشور به طور متوسط سالانه کمی بیشتر از ده و نیم لیتر الکل مصرف می‌کند.

رافائل گاسمان، مدیرعامل پژوهشکده مرکزی اعتیاد در ‌آلمان (DHS) بر اساس آخرین داده‌ها، اعتیاد به الکل را با فاصله‌ای زیاد رایج‌ترین نوع اعتیاد در جامعه خوانده است. مارلنه مارتلر، مسئول امور مربوط به اعتیاد در دولت آلمان، برای مقابله با این مشکل پیشنهاد افزایش قیمت مشروبات الکلی را مطرح کرده است. او اعتیاد به الکل را یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های جامعه آلمان خوانده است. خانم مارتلر می‌گوید: «نزدیک به ۸ میلیون نفر بیش از حد [نوشابه الکلی] می‌نوشند و با این کار به خود آسیب می‌زنند و جامعه را به خطر می‌اندازند.»

(ادامه مطلب)

سیاستهای ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال ۹۷

تاریخ: 16th آوریل 2018

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: رسالت ستاد در سال‌جاری در دو محور "پیشگیری از اعتیاد" و "مقابله با عرضه" است و در حوزه کاهش تقاضا، از رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر استفاده خواهیم کرد.

 دکتر عبدالرضا رحمانی‌فضلی در دیدار با کارمندان ستاد، ادامه داد: در حکومت اسلامی، هر کدام از ما نقش و جایگاهی داریم و باید وظایف خود را به خوبی انجام دهیم؛ همچنین در حوزه مبارزه با مواد مخدر، رسالتی داریم که برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید بیش از پیش تلاش ‌کنیم. عملکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال گذشته، به نسبت امکانات و شرایط، خوب بود اما هنوز مطلوب نیست و با نقطه مطلوب فاصله داریم؛ شما کارکنان ستاد باید بیش از گذشته خلاقیت و همدلی داشته باشید که در این صورت نتیجه بهتر خواهد بود.

(ادامه مطلب)

گسترش دامنه اعتیاد با مصرف «گل»

تاریخ: 16th آوریل 2018

18-NA-cigar-DW-200یک متخصص اعصاب و روان اظهارکرد: مصرف حشیش معضل اعتیاد در کشور را به نسبت بسیار زیادی گسترش داده است.

 دکتر گودرز عکاشه روانپزشک با اشاره به اینکه معضل اعتیاد امروزه محدود به کشور نیست، گفت: بدون شک پنهان کردن و یا تشدید معضل اعتیاد در جامعه همواره به ضرر جامعه تمام خواهد شد، به طوری که پنهان کردن این معضل سبب رشد آن شده و تشدید آن نگرانی‌های بسیار و بی‌دلیل را پدید می آورد. نگرانی‌های بی مورد و بیش از حد خانواده‌ها در حوزه اعتیاد باعث می‌شود تا خانواده در مواجهه با فرزند خود بسیاری از رفتارهای غلط و اشتباه را به کار گیرد.

(ادامه مطلب)

اعتیاد به الکل با شروع مصرف آن در سنین پایین تر بیشتر می شود

تاریخ: 16th آوریل 2018

یک مطالعه جدید نشان داده است که شروع مصرف الکل در سنین پایین و نوجوانی احتمال اعتیاد به استفاده از آن و بروز الکلیسم را افزایش می دهد. این مطالعه بر روی 295 نوجوان دبیرستانی با سن متوسط 16 سال صورت گرفته است. پرسشنامه هایی به این افراد داده شده و در آنها سوالاتی راجع به زمان شروع مصرف الکل و میزان مصرف و عادات مصرفی صورت گرفته است.

این مطالعه که در دانشگاه آریزونا صورت گرفته نشان داده است که در نوجوان هایی که در سنین پایینتری مصرف الکل را شروع کرده بودند میزان مصرف آنها بیشتر بوده و احتمال تبدیل شده آنها به یک فرد الکلیک افزایش پیدا کرده بود.

(ادامه مطلب)

نتایج جرم‌ زدایی از اعتیاد در پرتغال

تاریخ: 15th آوریل 2018

1045-NA-good-one-200کارشناسان بهداشتی می‌گویند تصمیم پرتغال در شانزده سال پیش برای جرم‌زدایی از اعتیاد و درمان معتادان به جای مجازات آنها، تجربه‌ای موفق بوده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ژوائو گولائو، رئیس انستیتوی مواد مخدر و اعتیاد به مواد مخدر، جمعه اول ژوئیه در یک کنفرانس خبری به مناسبت سالگرد این تصمیم گفت: "شکی نیست که پدیده اعتیاد در پرتغال رو به افول است." به گفته گولائو شمار معتادانی که "مسئله‌‌دار" محسوب می‌شدند- افرادی که به طور مکرر از مواد "قوی" استفاده می‌کنند و معتادان تزریقی- نسبت به اوائل دهه 1990 که شمار آنها حدود 100000 نفر تخمین زده می‌شد، به کمتر از نصف کاهش یافته است.

(ادامه مطلب)

رابطه مصرف زیاد متامفتامین و اسکیزوفرنی

تاریخ: 15th آوریل 2018

سایت اعتیادبررسی های جدید دانشمندان نشان می‌دهد مصرف زیاد متامفتامین ممکن است خطر ابتلا به اسکیزوفرنی را افزایش دهد.

به گزارش هلث دی، پژوهش‌های قبلی نشان داده‌اند رابطه‌ای احتمالی میان وابستگی به حشیش و اسکیزوفرنی وجود دارد. متامفتامین ( شیشه ) و سایر محرک‌های شبه‌ آمفتامینی در رتبه دوم پر مصرف ترین مخدرهای جهان قرار دارند. در این مطالعه، پژوهشگران مرکز اعتیاد و بهداشت روانی (CAMH) در تورنتو کانادا، سوابق بیمارانی را که در فاصله سال‌‌های 1999 تا 2000 با تشخیص وابستگی یا سوء‌ مصرف متامفتامین، حشیش، الکل، کوکائین و… در بیمارستان‌های کالیفرنیا بستری شده بودند را تجزیه و تحلیل کردند.

(ادامه مطلب)

مصرف قرص ‏ریتالین باعث اعتیاد می‌شود

تاریخ: 14th آوریل 2018

184-NA-ritalin-200x150یک متخصص ترک اعتیاد مي گويد: مداومت بر مصرف ریتالین توسط دانشجویان، نتیجه عکس می‌دهد.

به گزارش سايت اعتياد، سید صفر موسوی پزشک عمومی و دارای کلینیک تخصصی ترک اعتیاد همزمان ‏با نزدیکی به فصل امتحانات مدارس و دانشگاه‌ها درخصوص عقیده غلطی که مواد اعتیادزا ذهن را باز می‌کند و تمرکز را افزایش ‏می دهد هشدار داد و گفت: قرص ریتالین بین دانشجویان در حال سوء مصرف است‎.

(ادامه مطلب)

افزایش احتمال اعتیاد به مواد اپیوئیدی در افراد مبتلا به اختلالات روانی

تاریخ: 7th آوریل 2018

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد کودکان و نوجوانانی که از هر گونه مشکلات سلامت روان رنج می‌برند، پس از تجویز داروهای اپیوئیدی (ضددردها) بیشتر در معرض خطر وابستگی به این‌گونه مسکن‌ها هستند.

متخصصان اظهار داشته‌اند که احتمال افزایش تمایل درمان بلندمدت با مواد اپیوئیدی با توجه به تشخیص بیماری روانی و دیگر داروهای تجویز شده برای درمان بیمار نوجوان می‌تواند دو برابر، سه برابر یا حتی بیشتر شود. همچنین با توجه به مطالعات قبلی، افراد بزرگسال مبتلا به بیماری‌های روانی نیز تمایل بیشتری برای مصرف طولانی‌مدت این‌گونه داروها از خود نشان می‌دهند.

(ادامه مطلب)

آماری از احتمال خودکشی موفق بین مصرف‌کنندگان مواد مخدر

تاریخ: 7th آوریل 2018

یک متخصص روانپزشکی با بیان اینکه افسردگی در بین معتادان بسیار شایع است، گفت: حدود نیمی از کسانی که سوء مصرف مواد افیونی (مخدر) و یا الکل دارند زمانی در طول عمر خود اختلال جدی افسردگی را تجربه کرده‌اند.

دکتر شهرام بختیاری با تاکید بر رابطه مستقیم اعتیاد با افسردگی و اختلالات رفتاری گفت: اعتیاد، یک اختلال روانپزشکی پیچیده است و همانند سایر اختلالات روانپزشکی، هم عوامل زیستی و هم عوامل محیطی در پیدایش آن دخیل هستند. اعتیاد بیماری مغز است، یعنی فرآیند حیاتی که رفتار اختیاری مصرف مواد را به مصرف جبری مواد تبدیل می‌کند و این، ریشه در تغییرات به وجود آمده در ساختار اعصاب مغز مصرف‌کننده دارد.

(ادامه مطلب)