آرشیو ‘اعتیاد پرخوری’

اعتياد به شكلات!

تاریخ: 24th جولای 2016

1055-OA-chocolate-200درباره اعتياد خوشمزه اي كه تعداد معتادان به آن كم نيست…

هيچ كس با شنيدن واژه «اعتياد» احساس خوبي پيدا نمي كند و صحنه هاي خوشايند و زيبائي در ذهنش شكل نمي گيرند . در حالت كلي همه ما اعتياد را با مواد مخدر مي شناسيم و اين پديده را يك ناهنجاري اجتماعي مي دانيم. ولي در اينجا درباره اعتياد به «شكلات» و اينكه واقعا وجود دارد و آيا مي توان آن را در رديف اعتيادهاي معمول جاي داد و يا خير خواهيد خواند.

تقريباً همه شكلات خوردن را خيلي دوست دارند و يكي از تنقلات دوست داشتني است كه انواع بسيار زيادي از آن در بسته هاي زيبا و وسوسه كننده در بازار عرضه مي شوند. مقاومت در برابر وسوسه شكلات خوردن براي هيچ كس راحت نيست و آنهائي كه به هر دليلي از خوردن آن منع شده اند هم سعي مي كنند كمتر جلوي ويترين مغازه هاي شكلات فروشي رد شوند و هيچ وقت شكلات در خانه نگه ندارند!

اگر بخواهيم خيلي كلي صحبت كنيم بايد گفت كه علت غذا خوردن خيلي ها محرك هاي محيطي است و آنها احساسي غذا مي خورند و اين طور نيست كه واقعا گرسنه باشند و پيام گرسنگي مغز باعث شود غذا بخورند . اگر خوب به حالات مان پيش از شكلات و شيريني خوردن دقت كنيم درمي يابيم كه تقريبا در همه موارد افسرده ، مضطرب يا كسل و بي حوصله بوده ايم . ما بي آنكه خود خبر داشته باشيم فهميده ايم كه شكلات خوردن يك «درمان خانگي» براي بالا بردن خلق و سرحال شدن است .

(ادامه مطلب)

پرخوری عصبی یا بولیمیا

تاریخ: 11th فوریه 2016

2014-OA-bulimia-200پرخوري عصبي نوعي بيماري رواني تغذيه اي است که عموما در دختران جوان مشاهده مي شود .افراد مبتلا شديدا تمايل به مصرف مقادير بسيار زياد غذا یا اسنک در یک نوبت یا یک دوره ی کوتاه دارند (Binge eating) ولی بعد از آن به دلیل عذاب وجدان ازپرخوری به روش های مختلف دفع سریع غذای مصرف شده مانند استفراغ خود خواسته یا استفاده از داروهای مسهل و ملین (Laxative) روی می آورند.

مبتلايان به اين اختلال داراي حالت ولع عجيب بوده و نياز شديدي به خوردن و بلعيدن مواد غذايي پرانرژي و ساده اي پيدا مي کنند که زمان زيادي براي جويدن و بلعيدن و آماده کردن آنها لازم نباشد. اما پس از خوردن و فروکش کردن حالت ولع و تمايل به پرخوري، عذاب وجدان، پشيماني و ناراحتي آنها شروع مي شود. در اين مرحله سعي مي کنند به هر شکلي از جمله استفراغ عمدي، مصرف قرص هاي ادرارآور، ورزش سنگين، کاهش شديد مقدار غذاهاي دريافتي روزانه و حتي روزه گرفتن غذا را از بدن خود خارج نمايند; به همين علت پس از گذشت مدت کوتاهي عادات غذايي شخص وارد نوعي چرخه معيوب شده و عملا کنترل ارادي از روي روند خوردن و باز پس زدن غذا برداشته مي شود.

(ادامه مطلب)

اگر به شیرینی معتاد شده ای …

تاریخ: 23rd دسامبر 2015

 260-OA-suger-la-200آیا می‌دانید شایع‌ترین اعتیاد در جامعه امروزی ما چیست؟ اعتیاد به سیگار؟ الکل؟ مواد مخدر؟ نه، تمامی حدس‌های شما اشتباه است. شاید تعجب کنید، ولی اعتیاد به شیرینی از رایج‌ترین انواع اعتیادها است.

 همه موجودات روي زمين، از انسان گرفته تا پرندگان، به خوردن شكر علاقه دارند. نه تنها مصرف بيش از حد قند و شيريني‌جات اعتيادآور است، بلكه عامل بسياري از مشكلات پزشكي نيز مي‌باشد. اگرچه بسياري از افراد اعتياد به شيريني‌ها را همچون اعتياد به سيگار و يا الكل جدي نمي‌گيرند، ولي مطالعات نشان مي‌دهند كه اعتياد به شيريني‌جات در مواردي مي‌تواند بدتر از اعتياد به الكل يا مواد مخدر باشد و عوارض بيشتري داشته باشد. اعتياد به شيريني همچون اعتياد به الكل و نيكوتين، بدن را وابسته مي‌كند؛ به طوري كه حتي اگر مقدار جزئي از شيريني مصرفي روزانه كم شود، فرد انرژي خود را از دست مي‌دهد و احساس ضعف مي‌كند.

(ادامه مطلب)

آیا اعتیاد به غذا واقعی است؟

تاریخ: 13th آگوست 2015

288-binge-eating-200مطمئنا همه ما برای زنده ماندن به غذا نیاز داریم؛ اما افراد بر سر چیزبرگر به جدال با هم برنمی‌خیزند. آن‌ها پس‌اندازهای‌شان را برای خوردن شمار بیشتری چیپس سیب‌زمینی به هدر نمی‌دهند؛ بنابراین آیا واقعاً می‌توان اصطلاح اعتیاد به غذا را به کار برد؟ آیا اختلالی واقعی وجود دارد؟

گرچه هنوز خیلی زود است که با اطمینان در این‌ باره اظهارنظر کرد، اما بر اساس نظر دو دکتری که با آن‌ها صحبت کردیم، شاید بتوان از وجود اختلالی صحبت کرد.

(ادامه مطلب)

چهار خوراکی اعتیادآور

تاریخ: 29th ژوئن 2015

268-OA-food-addiction2-200هرچند 30 درصد چاقي ها به علت عوامل متعدد ارثي ست، اما در 70 درصد موارد ديگر، پرخوري و کم تحرکي، دو عامل اصلي پيدايش چاقي ست. خوردن نوشابه هاي گازدار ، غذاهاي آماده مانند ساندويچ و پيتزا، همين طور خوردن حجم بيش تر غذاهايي مانند ماکاروني و کله پاچه، شيريني ها و غذاهاي چرب نيز از ساير دلايل مهم پيدايش چاقي هستند.

اعتیاد به برخی از خوراکی‌ها یکی از بزرگترین مشکلاتی است که انسان‌ها می‌توانند به آن دچار شوند. چهار مورد از خوراکی‌های اعتیادآوربه این شرح هستند:

(ادامه مطلب)

پرخوری هم يک نوع اعتياد است!

تاریخ: 12th آوریل 2015

240-OA-FoodAddiction-200 نگاهي تازه به چاقی؛ درمان هايي که بطور سنتي براي رفع اعتياد به کار مي روند مي توانند در تنظيم مسئله مربوط به وزن و چاقي نيز مفيد واقع شوند.

پرخوري بي اختيار در برخي افراد مي تواند اعتياد تلقي شود و استفاده از شيوه هاي سنتي درمان اعتياد براي آن ها اثربخش باشد. علل چاقي بسيار پيچيده و فردي هستند اما پيداست که پرخوري مزمن نقش بنيادي در اين زمينه ايفا مي کند.

(ادامه مطلب)

مردان در کنترل پرخوری از زنان موفق‌ترهستند!

تاریخ: 27th آگوست 2014

38-OA-overeating-4-200x150jpgبررسی‌ها نشان داده توانایی زنان در سرکوب اشتهای شان و در نتیجه پای بندی به رژیم غذایی سالم، کمتر از مردان است.

چاقی، رژیم و ورزش؛ می توان گفت اینها از جمله دغدغه های مربوط به سلامت در زنان است. به تازگی نتایج تحقیقاتی منتشر شده که وجود این دغدغه ها را ثابت می‌کند. در این مطالعه مشخص شده که توانایی زنان در سرکوب اشتهای شان و در نتیجه پای بندی به رژیم غذایی سالم، کمتر از مردان است و این توجیه می‌کند که چرا زنان در رژیم گرفتن و رسیدن به وزن متناسب، ناموفق تر عمل می کنند.

(ادامه مطلب)

انجمن پرخوران گمنام!

تاریخ: 15th جولای 2014

39-OA-overeating-3-200اختلالات خوردن مهم‌ترین بیماری روان‌شناختی مردم جهان در قرن حاضر است… پرخوران گمنام در بیش از 70 کشور دنیا شعبه دارند و بیشتر از 70هزار نفر هم عضو دارند… گروه‌های خودیاری گمنام نه‌تنها بیماری شما را درمان می‌کنند بلکه شما را با یک سبک زندگی دیگر آشنا می‌سازند.

دارید چاق می‌شوید. افتاده‌اید توی دور باطل رژیم گرفتن افراطی و پرخوری افراطی‌تر. دست خودتان نیست اما نمی‌توانید در مقابل غذاهای چرب و نرم وسوسه نشوید.
عاطل و باطل مانده‌اید و نمی‌دانید چه کار کنید. کم‌کم حتی دارد از بدن خودتان هم بدتان می‌آید و از آن لایه چربی‌ای که به‌وجودتان اضافه شده، متنفر می‌شوید. درمان‌های رژیمی ‌و دارویی افاقه نمی‌کند چون خودتان هم بهتر می‌دانید که مشکل از یک جای دیگر است.

 

(ادامه مطلب)