آرشیو ‘اعتیاد جنسی’

آیا می توان به فیلم پورن معتاد شد؟

تاریخ: 14th دسامبر 2017

56-sex-addict-zafirides-200تری کروز، به خاطر حضور در ویدیوهایی که در آنها می گوید به پورنوگرافی معتاد شده، مورد تحسین قرار گرفته است. بازیگر فیلم سینمایی "بروکلین ۹ – ۹" و بازیکن سابق لیگ ملی فوتبال آمریکا قبلا اعتراف کرده بود که اعتیاد او به پورنوگرافی از ۱۲ سالگی آغاز شد.

او در مستند ویدیویی "راز کثیف کوچولو" که در صفحه فیس بوک خود گذاشته، درباره اعتیادش به پورنوگرافی توضیح بیشتری می دهد. در حالی کروز از عبارت "اعتیاد به پورنوگرافی" یاد می کند که در "کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری" انجمن روانپزشکان آمریکا، به طور رسمی تشخیصی با عنوان "اعتیاد به پورنوگرانی" وجود ندارد. این کتابچه مورد استفاده محققان و پزشکان است.

(ادامه مطلب)

اعتیاد به عشق و رابطه جنسی

تاریخ: 20th اکتبر 2017

کسانیکه به نوعی معتاد عشق می شوند تمام لحظه های زندگی خود را با ناامیدی و ترس سپری می کنند. همواره با ناکامی، هراس از عدم پذیرش، دردهای احساسی، و تجربیات ناآشنا و غیر ملموس همراه هستند. این افراد به توانایی های فردی خود اعتقاد ندارند و احساس میکنند که هیچ گاه نمی توانند از طرف مقابل عشقی که درخورشان باشد را در حد مطلوب دریافت نمایند. آنها همچنان می نشینند و منتظر عشق می مانند و متاسفانه کمتر اتفاق می افتد که در زندگی خود عشق حقیقی را تجربه کنند.

اعتیاد جنسی (sex addiction) نیز مانند سایر عادات وسواسی پی آمد های خاص خود را به همراه دارد: یک ناهنجاری مخرب که آثار منفی آن بر روی کلیه عملکردهای نرمال زندگی سایه می افکند و انگیزه و اراده فرد را به طور کامل نابود می سازد.

معتادان جنسی توانایی کنترل و یا به تعویق انداختن احساسات و رفتارهای جنسی خود را از دست می دهند. در این افراد نیاز به رضایت جنسی جای نیاز به صمیمت را می گیرد و شهوت اولویت اول را به خود اختصاص داده و سایر ارکان مهم زندگی نظیر ارتباطات خانوادگی، فامیلی و دوستانه، مسائل شغلی و به تدریج سلامت فردی و ایمنی شخصی به کلی اهمیت خود را از دست می دهد.

(ادامه مطلب)

اعتیاد جنسی چیست و علائم آن کدام است؟

تاریخ: 8th دسامبر 2016

1068-SA-200اعتیاد جنسی که بعضا با اختلال رفتار های جنسی بیش از حد نیز شناخته می شود عبارت است وسواس در یک رفتار و یا افکار جنسی که می تواند بر روی احساس، شغل، روابط اجتماعی و سایر ابعاد زندگی شما تاثیر بگذارد.

اعتیاد جنسی ممکن است شامل یک تجربه جنسی لذت بخش باشد که به صورت وسواسی انجام می شود. و یا اعتیاد جنسی ممکن است شامل توهمات، افکار و یا فعالیت های جنسی خارج از مرز های قوانین عرفی، اجتماعی و اخلاقیِ جامعه باشد.

مهم نیست این اختلال چه نامی داشته باشد، مهم این است که اگر این حالت درمان نشود ممکن است شما به اعتماد به نفس خود، روابط، کار و یا حتی به افراد دیگر صدمه وارد کنید. اما با درمان اعتیاد جنسی می توانید این رفتار ها را مدیریت کرده و تحت کنترل قرار دهید.

(ادامه مطلب)

برای درمان اعتیاد جنسی چه کنیم؟

تاریخ: 1st می 2016

1039-SA-sex-lights-200واژهی اعتیاد جنسی، برای نخستین بار در دههی 1980 میلادی مطرح شد. این واژه برای توصیف افرادی به کار گرفته میشد که به گونهای وسواسی در پی تجارب جنسی بوده و چنانچه نمیتوانستند نیازهای جنسیشان را ارضا کنند، رفتارشان مختل میگشت. در واقع، این مفهوم از الگوی وابستگی (اعتیاد) به داروها (مواد) یا رفتارهایی چون قمار برگرفته شده است. اعتیاد جنسی در این جا به معنی وابستگی روان شناختی، وابستگی جسمی و وجود نشانهها و علایم سندرم ترک (محرومیت) در صورت عدم دسترسی به دارو (ماده) یا ناکامی رفتار (مانند قمار) است.

افراد بسیاری دیده میشوند که همهی کوششها و رفتارهایشان در زندگی معطوف به جستوجوی رابطهی جنسی است؛ زمان زیادی را صرف چنین رفتاری مینمایند و اغلب تلاش میکنند که این رفتار را متوقف کنند ولی در عمل، توانایی این کار را ندارند. شاید بسیاری برای نخستین بار با چنین واژهای رو به رو شده باشند اما این پدیده، برای شمار فراوانی از درمانگران کاملاً شناخته شده است. این افراد، کوشش فزاینده و مکرری انجام میدهند که رابطهی جنسی داشته باشند و چنانچه در این تلاشها پیروز و کامیاب نشوند، دچار ناراحتی و رنج و عذاب میشوند. میتوان گفت که اعتیاد جنسی، یک مفهوم اکتشافی مفیدی است که درمانگر را برای علت زمینهای این رفتار، هشیار میسازد. معتادین جنسی نمیتوانند تکانههای جنسی خود را کنترل کنند. این تکانهها طیف کاملی از رفتار یا تخیلات جنسی را در بر میگیرد. سرانجام، نیاز به آمیزش و به طور کلی هر گونه فعالیت جنسی، افزایش مییابد و میل مداوم به رابطهی جنسی، تنها انگیزهی رفتار فرد میشود.

(ادامه مطلب)

بلایی که اعتیاد جنسی سر شما می‌آورد!

تاریخ: 6th فوریه 2016

42-SAA-hooked-on-200اعتیاد جنسی؛ نوعی از اعتیاد که دانشمندان همواره با شک و ابهام در مورد آن صحبت می کنند. اما تحقیقات اخیر درباره دیدن تصاویر پورن ثابت کرد که می توان به استفاده زیاده از حدِ هر نوع ماده‌ای که با وابستگی ذهنی افراد همراه باشد واژه اعتیاد را اطلاق کرد. در واقع اعتیاد به رابطه جنسی از لحاظ علمی نوعی رفتار جنسی اجباری شناخته می شود که تأثیر بر فعالیت های مغزی چیزی است شبیه به مصرف مواد مخدر.

فعالیت و تغییرات مغزی انسان در هنگام تماشای تصاویر پورن مشابه با زمانی است که به یک فرد معتاد تصاویر مواد مخدر نشان داده شود. در تحقیق انجام شده در دانشگاه کمریج دانشمندان تصاویر پورن به 19 مرد با رفتارهای جنسی اجباری(اعتیاد جنسی) و 19 مرد سالم نشان دادند، نتایج حاکی از آن بود که داشتن اعتیاد به روابط جنسی موجب تحریک نواحی در مغز می شود که در زمان مصرف مواد مخدر نیز فعال می شوند. این در حالی است که مغز مردان سالم نسبت به دیدن تصاویر این چنینی واکنشی نشان نمی دهد.

(ادامه مطلب)

اعتیاد جنسی چیست؟

تاریخ: 26th جولای 2015

278-SA-ALAMY-200امروزه اعتیاد جنسی و پورنوگرافی وسواس گونه، رو به افزایش است و نیاز به توجه ویژه دارد بدین جهت که در تمام دنیا پنهانی ترین رفتار اجبار گونه اعتیاد جنسی است و مراجعه برای درمان این مشکل بسیار کم است زیرا بسیاری از افراد به شدت احساس شرم کرده و برای حضور در برنامه های درمانی همکاری کمی دارند. مطالعات انجام شده در بین مراجعان نشان میدهد که مردان 4 برابر زنان با این مشکل مراجعه می کنند و به نظر می رسد مسائل اجتماعی باعث عدم مراجعه زنان برای درمان می‌شود.

وقتی رفتار جنسی حالت اجباری به خود می گیرد و با زندگی شخص تداخل می کند بیماری، اعتیاد شروع شده است. شباهت قابل توجهی در شخصیت افراد دچار اعتیاد جنسی وجود ندارد. بسیاری از معتادان با رفتارهای اولیه اعتیاد جنسی در زندگی خود دچار مشکل می شوند و بسیار اندکند معتادانی که فقط به یک سطح از وسوسه‌ی جنسی گرفتار باشند . همچنین قابل ذکر است که اعتیاد جنسی پدیده‌ای برای طبقات پایین جامعه نیست، بلکه در بین تمام گروه های اقتصادی و اجتماعی دیده می شود.

(ادامه مطلب)

پدیده‌ی جدید اعتیاد به پورنو

تاریخ: 29th آوریل 2015

246-SA-sexaddiction-200آمار نشان می‌دهند که هر روز حدود ۲۶۶ صفحه‌ی جدید پورنو در اینترنت تأسیس می‌شود. برخی از پژوهش‌گران معتقدند که عادت بیمارگونه‌ی دیدن عکس‌ یا فیلم‌های پورنو، بر رفتارهای جنسی “معتادان پورنو” تأثیر منفی دارد.

“نسل پورنو”؛ این عنوانی است که برخی از رسانه‌های آلمان به نسل کنونی این کشور داده‌اند. این عنوان به “عادت” بعضی از کاربران اشاره دارد که به‌طور مرتب، از صفحات پورنوی اینترنت بازدید می‌کنند. برخی از رسانه‌‌ها از پژوهش هایی سخن می‌گویند که ثابت می‌کنند، این “عادت” در حال حاضر به نوعی “اعتیاد” تبدیل شده است. این رسانه‌ها از دولت آلمان‌ می‌خواهند، با این پدیده‌ی اجتماعی، مثل بیماری اعتیاد به الکل یا به مواد مخدر مبارزه کند.

(ادامه مطلب)

پورنوگرافی با اندازه مغز چه ارتباطی دارد؟

تاریخ: 17th ژانویه 2015

226-SA-Sex-addiction-200پژوهشگران آلمانی به تازگی دریافته‌اند که تماشای پورنوگرافی با کوچک شدن قشر خاکستری مغز و تضعیف برخی ارتباطات مغزی همراه است.

یکی از فرضیه‌هایی که موسسه تکامل انسانی مکس پلانک و دانشکده روانپزشکی شریته آلمان به طور مشترک مطرح کردند، به آسیب بخش خاکستری مغز در اثر تماشای پورنوگرافی اشاره دارد؛ چون مغز مردانی که بیشتر پورن می‌بینند، کاملا متفاوت با مغز معمولی است.

(ادامه مطلب)

اعتیاد به استفاده از مواد پورنوگرافی

تاریخ: 16th سپتامبر 2014

150-SA-canpeoplerea-200x150در حال حاضر 420 میلیون سایت اینترنتی وجود دارند که مواد پورنوگرافی ارائه می دهند. علت افزایش روز افزون اعتیاد به پورنوگرافی، دسترسی بسیار سهل به آن است به عبارت دیگر انسان برای بدست آوردن مواد پورنوگرافی فقط یک کلیک فاصله دارد.

اعتیاد به پورنوگرافی تعاریف مختلف دارد. استفاده بیش از حد از مواد پورنوگرافی طوریکه سبب اختلال در زندگی عادی فرد شود، اعتیاد به پورنوگرافی تلقی میگردد. تعریف دیگر عبارت است از این است که فرد از مواد پورنوگرافی بعلت استفاده بیش از حد و یا سوء استفاده دچار عوارض مختلف می شود.

(ادامه مطلب)

رابطه اعتياد و اختلال جنسي

تاریخ: 30th آگوست 2014

65-woman-eye-200x150نگاهي به تأثير مصرف مواد مخدر بر زندگي زناشويي

مواد اعتيادآور همچنان که بر سلامت جسمي و رواني اثر مي‌گذارند، بر روابط زناشويي نيز اثرات زيانباري را به جاي مي‌گذارند. اين نوشته به تأثيرات چند ماده اعتيادآور بر کارکرد جنسي افراد مي‌پردازد.

(ادامه مطلب)