آرشیو ‘اعتیاد الکترونیک’

چرا باید وابستگی به موبایل را کاهش دهم؟

تاریخ: 15th آوریل 2018

وابستگی به موبایل یا Mobile Dependency یکی از دغدغه‌های دنیای امروز است. این دغدغه فقط برای پدر و مادرهایی نیست که با نگاهی مضطرب، چهره‌ی فرزندانشان را در مهمانی‌ها می‌بینند که بر صفحه‌ی موبایل خیره شده. بی دلیل اخم می‌کنند و یا لبخند می‌زنند.

مراکز تحقیقاتی مختلف، به صورت گسترده تحقیقات در این زمینه را آغاز کرده‌اند. دانشکده پزشکی دانشگاه اوزاکای ژاپن از سال ۲۰۰۶ در این زمینه تحقیقات متعددی را منتشر کرده است. نوموفوبیا (Nomophobia) یا اضطراب ناشی از دور بودن از موبایل  و سایر وسایل مشابه، به صورت یک فوبیای رسمی، در میان سایر فوبیاهای رایج، شمرده می‌شود. کتابهای متعدد در زمینه نحوه ترک اعتیاد به موبایل منتشر می‌شوند و به شدت مورد استقبال قرار می‌گیرند. دانشگاه MIT در این باره مقاله منتشر می‌کند و به زیبایی تعبیر «مصرف شخصی رسانه در فضای عمومی و غیرشخصی» را برای استفاده بیش از حد از موبایل به کار می‌برد. سایت News Medical مقاله‌ای را منتشر می‌کند و توضیح می‌دهد که اعتیاد به موبایل به اندازه‌ی اعتیاد شیمیایی جدی است.

(ادامه مطلب)

چگونه فرزندانمان را از گزند فضای سایبر محافظت کنیم

تاریخ: 11th آگوست 2017

در عصر کنونی استفاده از اینترنت و فضای سایبری جزء لاینفکی از زندگی روزمره همه افراد اعم از کودکان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان و حتی سالمندان به شمار می رود، براین اساس نمی توان به هیچ عنوان این تکنولوژی را از افراد دور نگه داشت یا آنها را محدود کرد.

در مورد استفاده کودکان و نوجوانان از این تکنولوژی نیز نمی توان آنها را محدود یا منع کرد اما می توان از آنها در این دنیای پیچیده و گاه خشن و بی رحم، مراقبت کرد.

برخی از والدین بی آنکه بدانند این تکنولوژی چه آسیب هایی برای فرزندان آنها دارد، فرزندان خود را در استفاده از فضای سایبر به حال خود رها کرده و هیچ گونه کنترل و نظارتی ندارند؛ از آن سو، عده ای از والدین محدودیت را به حدی رسانده اند که فرزندان آنها به صورت پنهانی و در جمع دوستان در فضای سایبر به جست و جو در این فضا پرداخته یا به حدی از این فضا دور هستند که هیچ گونه آشنایی با این تکنولوژی ندارد.

(ادامه مطلب)

چطور اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی را ترک کنیم؟

تاریخ: 9th جولای 2017

شبکه‌های اجتماعی می‌توانند ابزار انقلاب باشند، به نشر ایده‌های سازنده کمک کنند و انسان‌ها را به هم وصل کنند.

امروز که نیمی از جمعیت جهان آنلاین هستند، ما واقعا در عصر دیجیتال زندگی می‌کنیم. اما این واقعیت که کاربران هر روز وقت بیشتری در فضای مجازی می‌گذرانند، باعث آشکار شدن روزافزون تاثیرات منفی اینترنت و شبکه‌های اجتماعی بر زندگی روزمره شده است.

از نگرانی در مورد حریم خصوصی گرفته تا مزاحمت آنلاین، معضلات هر روز کاربران شبکه‌های اجتماعی هستند. اما در کنار این نگرانی‌ها، پژوهش‌های تازه نشان داده‌اند که وابستگی کاربران به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی اثر منفی بر روی سلامت جسمی و روانی آنها دارد.

(ادامه مطلب)

اعتیاد اینترنتی

تاریخ: 16th فوریه 2017

اعتیاد به اینترنت ایا ممکن هست ؟ آیا امکان دارد کسی به استفاده از اینترنت معتاد شود؟ پاسخ مثبت است. عنوان "اعتیاد به اینترنت" یک برداشت کلی و اصولاً به استفاده مستمر از اینترنت اطلاق میشود و امکان دارد دامنه نتایج آن به کم خوابی، به خطر افتادن موقعیت شغلی و دگرگونی در روابط خانوادگی و اجتماعی منجر شود.

مقاله‌ای که توسط کارول پوترا در مجله سایکالوژی تودی به چاپ رسیده با داستان یک دانشجوی دانشگاه به نام دان شروع میشود که سال اول را با میانگین نمرات 3 و نیم به پایان رسانیده بود. او در سال دوم مجبور شد در خوابگاه دانشگاه مشترکاً با دانشجوی دیگری زندگی کند که مدام مشغول بازی با کامپیوتر بود. نمرات او پس از مدتی به کمتر از یک و نیم رسید و دوست دخترش او را ترک کرد. زندگی دان سوژه کتاب تازه کارول پوترا با نام Caught in the Net است. او تصمیم دارد مسائل روانی معتادان به اینترنت را به مردم آموزش دهد.

او میگوید رهایی از مشکلات زندگی با پناه بردن به اینترنت حل نشده و به آن باید به عنوان چاره موقتی برخورد کرد. هنگامی که یک معتاد به اینترنت در انتهای شب سرانجام دست از کامپیوتر میکشد و آن را خاموش میکند مشکلات واقعی به سراغ او میایند. در این زمان رویارویی با آنها بسیار سخت تر و آثار افسردگی عمیق تر به نظر میرسند. با سیاه شدن مانیتور تنهایی و گناه عدم توجه به اطرافیان بیشتر احساس میشود.

(ادامه مطلب)

من تلویزیون را ترک کردم!

تاریخ: 26th آگوست 2016

1059-TV-200بعضی‌ها آنچنان به تلویزیون وابسته‌اند که نمی‌توانند حتی یک روز تماشا نکردن آن را تصور کنند. برای این دسته از افراد خواندن این تجربه شخصی توصیه می‌شود.

«کادنس بامبنک» دختر جوانی است که در سال اول دانشگاه تصمیم می‌گیرد دیگر تلویزیون نگاه نکند. او در گزارشی که در «بیزنس اینسایدر» منتشر کرده، پیامدهای مثبت و منفی این تجربه را بازگو کرده است.

سال اول کالج بودم که تلویزیون را کنار گذاشتم. منصف باشیم داشت خوش می‌گذشت، اما نکته اصلی این است که من تلویزیون را ترک کردم! تا آن زمان تلویزیون همیشه بخش زیادی از زندگی من را پر می‌کرد. در سن رشد تا از مدرسه می‌آمدم، ‌ روی تشک ولو می‌شدم و بین کانال‌های تلویزیونی غرق می‌شدم.

تماشای تلویزیون به یک فعالیت خانوادگی تبدیل شده بود. هر شب با برادر و ماردم دور تلویزیون می‌نشستیم و یکی، دوتا سریال می‌دیدیم. وقتی دبیرستانی شدم، لپ‌تاپ خودم را داشتم و شروع کردم به تماشای آنلاین سریال محبوبم «هولو».

(ادامه مطلب)

راه جلوگیری از اعتیاد به موبایل

تاریخ: 10th آوریل 2016

1030-phoneaddiction-200اگر احساس می کنید که نمی توانید از موبایل تان دور شوید، در حالی که دچار هزینه های سرسام آور و یا مشکلات دیگر شده اید توصیه های عملی زیر برای تان مناسب است: میزان استفاده از موبایل تان را محاسبه کنید.

هر چند سخت و ناراحت کننده است، اما زمان صحبت با موبایل و همین طور زمانی را که صرف پیامک دادن می کنید (و یا حتی زمان بازی کردن با موبایل و…) را محاسبه کنید و ببینید در هفته چقدر می شود. گاهی به ویژه در مورد پیامک چنین محاسبه ای مشکل است. زمان بگیرید و بلافاصله یادداشت کنید که در هر بار چقدر وقت صرف می کنید. سپس در روز و هفته آن را محاسبه کنید. به علاوه مشخص کنید که کم اهمیت ترین تماس ها که وقت زیادی صرف آن ها کرده اید کدام است. (این بخش از کار کمی دقت و صبر می خواهد و ما ایرانی ها باید بیشتر ذهن مان را به اعداد و ارقام و محاسبه عادت دهیم).

شروع به کاهش زمان مصرف کنید. اگر مثلاً برآورد شما برای زمانی که صرف پیامک کرده اید. 10 ساعت در هفته بوده، برای خودتان هدف تعیین کنید که در هفته ی اول از این زمان بکاهید و مثلاً آن را به 9 ساعت برسانید. بهتر است هدف، واقع بینانه و بر اساس کاهشِ تدریجی باشد، مثلاً 10 درصد کاهش در هر هفته. طبعاً این کاهش را از فعالیت های کم اهمیت شروع کنید و هوشیارانه تلاش کنید که آن را کوتاه و کوتاه تر کنید.

 

(ادامه مطلب)

علت‌ها، نشانه‌ها و پیامدهای اعتیاد اینترنتی

تاریخ: 25th فوریه 2016

1020-internet-200اعتیاد به اینترنت، یک اختلال "روان فیزیولوژیکی" است که در برگیرندهٔ تحمل نشانه‌های گوشه‌گیری و انزوا، آشفتگی‌های عاطفی و قطع رابطه‌های اجتماعی است و با توسعه و رشد اهمیت اینترنت در زندگی روزانه و دسترسی هر چه بیشتر مردم به منبع‌های گوناگون اطلاعات اینترنتی، متداول‌تر می‌شود.

انواع اعتیاد مطابق با جنس، سن، وضعیت فرهنگی ـ اقتصادی و نژاد، مذهب و کشور، متفاوت و گوناگون است. هنوز شواهد کافی در مورد افرادی که به اینترنت، معتاد گشته‌اند، وجود ندارد تا تعیین شود که در چه طبقهٔ مشخصی، احتمال بیشتری برای اعتیاد به اینترنت وجود دارد.

(ادامه مطلب)

یک چهارم عمر کودکان جلوی مانیتورها خواهد گذشت

تاریخ: 11th فوریه 2016

1016-monitor-addiction-200نتایج تحقیقی در بریتانیا می‌گوید مجموع ۲۵ درصد اوقات فراغت کودکان فعلی تا سن ۸۰ سالگی آن‌ها پای مانیتورها و اسکرین‌های دستگاه‌های دیجیتال خواهد گذشت. این تحقیق جهان آینده را پر از “معتادان دیجیتال” توصیف می‌کند.

دست‌اندرکاران این تحقیق می‌گویند در برآورد و تخمین این زمان، ساعاتی را که هر فرد در محل کار جلوی کامپیوترها و دیگر دستگاه‌های دیجیتال خواهد گذراند را محسوب نکرده‌اند و عدد ۲۵ درصد را فقط برای اوقات غیرکار و درس برآورد کرده‌اند. بنابراین با احتساب ساعاتی که هر فرد در محل کار و تحصیل جلوی مانیتورها خواهد بود، این بازه زمانی بسیار بیشتر از یک چهارم عمر خواهد بود.

(ادامه مطلب)

بافت مغزی معتادان به اینترنت تغییر میکند

تاریخ: 22nd ژوئن 2015

270-IA-200بنا به نتایج اولیه تحقیقات گروهی از محققان چینی، افرادی که به اینترنت "معتاد" شده اند دچار تغییرات مغزی شبیه معتادان به مواد مخدر یا مشروبات الکلی می شوند.

این محققان در مطالعه مغز هفده جوان "معتاد" به اینترنت، آثار اختلال در اعصاب مغزی مشاهده کردند. آنها می گویند که این کشف می تواند به یافتن درمان های جدید برای اعتیاد بیانجامد.

(ادامه مطلب)

نسل جوان آلمان در سراشیب اعتیاد به اینترنت

تاریخ: 20th می 2015

253-InternetAddiction-200بیش از نیم میلیون نفر در آلمان به اینترنت معتادند و بیش از نیمی از این تعداد، به گروه سنی بین ۱۴ تا ۲۴ سال تعلق دارند. کارشناسان معتقدند که این امر تهدیدی جدی برای سلامتی نسل جوان آلمان است.

اعتیاد به اینترنت بین جوانان آلمانی، به یک مسئله‌ی حاد اجتماعی بدل شده است. تازه‌ترین گزارش "دفتر مرکزی بررسی اعتیاد و مواد مخدر آلمان" نشان می‌دهد که بیش از ۵۶۰ هزار نفر که به گروه سنی بین ۱۴ تا ۶۴ سال تعلق دارند، به اینترنت معتادند. در این گزارش هم‌چنین آمده است که بیش از ۲/۵ میلیون آلمانی از پیامدهای استفاده‌ی بیمارگونه از اینترنت رنج می‌برند.

 

(ادامه مطلب)