آرشیو ‘اعتیاد نیکوتین’

گسترش مصرف قلیان به ویژه در میان زنان ایرانی

تاریخ: 15th مارس 2018

رواج مصرف قلیان در میان خانم‌های ایرانی به حد نگران‌کننده‌ای رسیده است. به نظر کارشناسان ضررهای مصرف قلیان حتی از اعتیاد به سیگار بیشتر است. به نظر کارشناسان قلیان یک "تفریح مجاز" در اختیار جوانان قرار می‌دهد.

قلیان، با قلقل آب و پیکر ظریف و طعم‌های خوشمزه‌اش، بیش از سیگار جنبه سرگرم‌کننده دارد، اما به نظر کارشناسان مصداق همان "مار خوش خط‌ وخال" است، زیرا بسیاری از مردم خیال می‌کنند که زیانی ندارد یا زیان آن به اندازه مصرف سیگار نیست؛ درحالیکه قلیان برای اعصاب و دستگاه گردش خون خیلی هم زیانبخش است.

دکتر صمد قدرتی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، به خبرگزاری مهر گفته است: «توتون‌های استفاده شده در قلیان علاوه بر مضراتی که مشابه سیگار دارند به خاطر مواد افزودنی دیگری که برای طعم بخشیدن و بو بخشیدن به آن اضافه می‌شود ایجاد یک سری علایم حساسیت چه به صورت پوستی و چه به صورت تنفسی می‌کند و در پاره‌ای موارد باعث نمایان شدن آسم خفته در افراد می‌شود.»

(ادامه مطلب)

با ترک سیگار چه اتفاقاتی در بدن رخ می‌دهد؟

تاریخ: 8th آگوست 2017

سازمان غذا و داروی ‌آمریکا(FDA) قصد دارد، نیکوتین موجود در سیگارها را چنان کاهش دهد که منجر به اعتیاد مصرف‌ کننده نشود.

به گزارش دویچه‌وله، این برنامه‌ جامع‌ترین تلاش‌هایی است که از زمان تصمیم کنگره ‌آمریکا در سال ۱۹۶۵ مبنی بر درج خطرات ناشی از استعمال دخانیات بر روی پاکت‌های سیگار در این مسیر انجام می‌شود.

مقامات بهداشت و درمان آمریکا در مبارزه با مرگ و میر ناشی از مصرف دخانیات تصمیم به کاهش چشمگیر میزان نیکوتین موجود در سیگار گرفته‌اند. به همین جهت ارزش سهام شرکت‌های بزرگ دخانیات بعد از این تصمیم سقوط کرده است.

(ادامه مطلب)

قلیان چه بر سر ریه های شما می آورد؟

تاریخ: 8th دسامبر 2016

1069-NicA-200بر خلاف تصور افراد دود حاصل از قلیان به هیچ وجه کم خطر نیست هرچند غالب صنایع دخانی اغلب به صورت مستقیم و غیر مستقیم، سالم و بی ضرر بودن مصرف قلیان را نسبت به سیگار تبلیغ می کنند و سعی در گسترش مصرف قلیان و افزایش میزان وابستگی به نیکوتین در سطح جهان دارند.

مصرف قلیان در بین نسل جوان و نوجوان افزایش یافته است. طبق مطالعات انجام شده در ایران مصرف قلیان در بین نوجوانان 13 تا 15 ساله از سال 1382 تا 1386 دو برابر افزایش یافته است.

خطر ابتلا به سرطان ریه در افرادی که قلیان و سایر مواددخانی مصرف می کنند پنج برابر افرادی است که مصرف کننده این مواد نیستند. 

(ادامه مطلب)

فرهنگی برای سیگار کشیدن!

تاریخ: 1st ژوئن 2016

1042-NicA-200اسکار مهمترین عامل سرطان را به خود اختصاص داده است. او را می کِشند و او آن ها را می کُشد. «سیگار» همان که بسیار اعتیاد آور است را همه می شناسیم؛ توتون کاغذ پیچی که پر از تضاد است. سیگاری ها می‌گویند به آن‌ها آرامش می‌دهد! اما ریه‌ آن‌ها سرفه های زیادی برای گفتن دارد.

به گزارش ابتکار، دود حاصل از کشیدن سیگار برای شخصی که آن را دود می‌کند فقط 30 درصد ضرر دارد و به افرادی که درمعرض این دود قرار دارند تا 70 درصد آسیب می‌رساند. حتما برایتان هم پیش آمده است که مصرف سیگار فرد دیگری موجب آزار شما شود. در پارک‌ها، کافه‌ها،ایستگاه‌های مترو، معابر و بسیاری از نقاط شهری کشور این واقعه در حال رخ دادن است. در تاکسی رانندگان بدون در نظر گرفتن مسافر اعم از کودک و بزرگسال با بیان اینکه زندگی سخت است، مرگ را به ریه‌های مسافران می ‌فرستند. تبلیغات زیادی در ارتباط با عدم مصرف سیگار و ممنوعیت دخانیات در کشور از طریق بیلبوردهای شهری، رسانه ها و … انجام می شود اما آیا «فرهنگ مصرف سیگار» نیز به افراد یاد آور شده است؟

 

(ادامه مطلب)

چند روش موثر برای ترک سیگار

تاریخ: 10th آوریل 2016

1032-NicA-200اگر شما هم از آن دسته آدم‌هایی هستید که به محض دیدن سیگار، اختیارتان را از دست می‌دهید و زیر قول ترک‌سیگار می‌زنید، احتمالا خواندن این گزارش می‌تواند به شما کمک کند که با روش‌های موثر ترک سیگار آشنا شوید.

اگر چند بار برای ترک سیگار اقدام کرده اید و هربار به دلایل مختلف شکست خورده اید، قدم اول این است که ناامید نشوید و دوباره برای ترک سیگار اقدام کنید. هرچه باشد نیکوتین موجود در سیگار، بشدت مغز را شرطی و معتاد می کند و برای رهایی از این ماده مضر سلامت، باید هر چه زودتر آستین هایتان را بالا بزنید. برخلاف برخی افراد که فکر می کنند موضوع ترک سیگار یک تصمیم شخصی است و نباید همه از آن مطلع شوند، اتفاقا در قضیه ترک سیگار، موضوع کاملا فرق می کند.

در صورتی که شما به همه دوستان و نزدیکانتان بگویید که می خواهید مصمم، سیگار را ترک کنید، همین کار انگیزه ای در شما ایجاد می کند که موجب می شود شما با قدرت بیشتری روی تصمیم خود استوار بمانید.

(ادامه مطلب)

۱۰ اثر مخرب سیگار بر ظاهر شما

تاریخ: 25th فوریه 2016

1019-NicA-mirror-skin-200برخی تاثیرات منفی سیگار بر روی پوست، دهان، چشم‌ها و دندان آشکار می‌شود.  افراد سیگاری اغلب رنگ پریده هستند. توتون و تنباکو منجر به بروز لکه‌هایی روی ناخن‌ها و پوست دست می‌شود. این اتفاق می‌تواند ناشی از سیگار کشیدن مزمن باشد. خوشبختانه بعد از ترک سیگار این تغییرات محو می‌شود.

سیگار می‌تواند پوست را در هر جای بدن تحت تأثیر قرار دهد و همچنین منجر به فرآیند ریزش مو شود و این روند با بالاتر رفتن سن وخیم‌تر می‌گردد. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که طاسی در مردان سیگاری شایع‌تر است.

(ادامه مطلب)

اعتیاد به نیکوتین فقط با یک سیگار

تاریخ: 23rd دسامبر 2015

296-NicA-hands-200بسیاری از افراد بر این باورند که با یک بار سیگار کشیدن اتفاقی برایشان نمی افتد و اعتیادی نسبت به نیکوتین پیدا نمی کنند. اما مطالعات دانشمندان نیوزلندی این باور را به کلی رد کردند ، این نتیجه به کمک نظر سنجی در سطح بزرگی بود که از افراد سیگاری و افرادی که یک بار سیگار کشیده بودند پرسیده شده بود.

پژوهشگران از ‪ ۹۶‬هزار جوان ‪ ۱۴‬تا‪ ۱۵‬ساله خواستند با پر کردن پرسشنامه‌ای بگویند که آیا سیگار کشیده‌اند و آیا احساس می‌کنند که لازم است سیگار کشیدن را ادامه دهند؟

(ادامه مطلب)

پنجه سرطان ریه بر گلوی دودی ها

تاریخ: 25th آگوست 2015

290-NicA-smokingkills-200هشدارها درباره مضرات مصرف دخانیات هر روز بیشتر می شود، اما انگار کسی کمتر توجهی به این هشدار ها می کند و هر روز تعداد سیگاری ها بیشتر می شود. تازه ترین هشدار خطر جدی افزایش سرطان ریه در سال های آینده است.

هر چند سیگار و قلیان بزرگ ترین عامل ایجاد سرطان ریه هستند، اما عوامل کم خطرتر دیگر شامل عوامل محیطی و فاکتور های ژنتیک نیز می تواند باعث بروز این بیماری شود. قرار گرفتن در معرض رادون، آزبست، آرسنیک، بریلیوم و اورانیوم نیز به عنوان فاکتور خطر بروز سرطان ریه مطرح است.

(ادامه مطلب)

حقايقي درباره نيکوتين

تاریخ: 27th جولای 2015

279-NicA-200عمده ترکيب موثر سيگار نيکوتين است که عامل اصلي اعتياد جسماني ناشي از مصرف دخانيات است. نيکوتين سبب ترشح فوري آدرنالين مي‌شود. آثار آدرنالين شامل: افزايش ضربان قلب، افزايش فشار خون، تنفس سريع و عميق، افزايش گلوکز و کاهش اشتهاست. نيکوتين در واقع يک محرک سيستم عصبي مرکزي است که باعث افزايش قابليت انقباض عضله قلب و افزايش آزاد سازي اسيدهاي چرب مي‌‌شود.

از ديگر آثار نيکوتين مي‌توان به بالا رفتن اسيدهاي چرب و افزايش چسبندگي پلاکت‌ها نيز اشاره کرد و همچنين اين ماده با تاثير روي هورمون‌هاي جنسي مانند استروژن سبب يايسگي زودرس مي‌‌شود. يک نخ سيگار کمتر از 2 ميلي گرم نيکوتين وارد خون مي‌کند. نيکوتين عامل تغيير ترکيبات شيميايي و بيولوژيک مغز است. نيکوتين به دليل آثار رواني خوشايندي که ايجاد مي‌کند، اثر اعتيادآور دارد و شخص به مرور زمان به آن عادت مي‌کند و مانند بقيه اعتيادها، کم کم مقدار مصرف و نياز به نيکوتين بالا مي‌رود؛و بالطبع تعداد نخ سيگار مصرفي نيز بالا رفته و با قطع آن، علايم قطع نيکوتين مانند عصبانيت، پرخاشگري و زودرنجي به وجود مي‌آيد.

(ادامه مطلب)

زندگی بدون دخانیات، حقی برای همه

تاریخ: 8th ژوئن 2015


262-NicA-200مصرف دخانیات، افیونی که نفس های بسیاری را به شماره می اندازد، نشاط و شادابی را از فضای زندگی خانواده ها می گیرد؛ ناهنجاری که مبارزه با آن عزم ملی می طلبد و این حقیقت را بازگو می کند زندگی بدون دخانیات، حقی انکارناپذیر برای همگان است.

فراگیری مصرف مواد دخانی، از مشکلات و ناهنجاری های بزرگ جامعه ی بشری به شمار می رود و شکلی مهم از اعتیاد را در برمی گیرد. نیکوتین، ماده فعال و خطرزای موجود در تنباکو، اعتیادآور است که موجب وابستگی روحی و تداوم مصرف در انسان می شود.

(ادامه مطلب)