مردم بدنبال مراکز ارزان‌قیمت درمان اعتیاد

75-logo-behzisti-200معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در مورد فعالیت « خط ملی اعتیاد» گفت: به طور میانگین زنان ۸۰ درصد از تماس گیرندگان با این خط بودند؛ این در حالیست که حدود چهار درصد از این تعداد زنان خود، مصرف کننده مواد هستند. همچنین مردان نیز حدود ۲۰ درصد تماس گیرندگان را تشکیل می‌دهند.

محسن روشن‌پژوه در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در شش ماه اول سال جاری، تعداد تماس گیرندگان خط ملی اعتیاد ۲۰۳ هزار و ۵۴۴ مورد بوده است افزود: ۲۰۰ هزار و ۸۴۰ مورد پاسخ موفق در سال ۹۶ دریافت کرده‌اند. تعداد تماس گیرندگان در سال گذشته نیز ۱۹۵ هزار و ۴۱۸ مورد و پاسخ‌های موفق ۱۹۱ هزار و ۵۶۷ مورد بوده است.


روشن‌پژوه در ادامه شایع‌ترین سوالاتی که تماس‌گیرندگان با این خط مطرح کرده‌اند را «درخواست معرفی مراکز دولتی یا مراکز با هزینه پایین‌تر برای درمان اعتیاد»، «درخواست راهکار برای دستگیری افراد مصرف کننده مواد از سوی خانواده»، «درخواست شیوه راضی کردن فرد برای مراجعه به درمان از سوی خانواده» و «درخواست نشانی مراکز درمان اعتیاد» اعلام کرد و گفت: بیشترین تماس‌ها با خط ملی اعتیاد مربوط به ماده «شیشه» با نزدیک به ۴۰ درصد، «تریاک» با میانگین ۳۰ درصد، «حشیش» با میانگین ۹ درصد و «هروئین» نزدیک به شش درصد بوده است.

مشاوران خط ملی اعتیاد از بین کارشناسان با تجربه با تحصیلات مرتبط فوق لیسانس به بالا انتخاب شده‌اند. این کارشناسان علاوه بر آموزش‌های اولیه به صورت دوره‌ای در برنامه‌های بازآموزی شرکت می کنند. مردم می توانند با اطمینان سوالات خود را با خط ملی اعتیاد مطرح کنند و در مورد موضوعات مشورت بگیرند. فهرست مراکز مجاز درمان در اختیار این کارشناسان قرار دارد و خانواده‌ها می‌توانند از این طریق نزدیکترین مرکز مجاز به محل زندگی خود را شناسایی کنند.

ایسنا